توجه، لطفا قبل از پرداخت موارد مد نظر را روی واتساپ هماهنگ فرمایید. حداقل مبلغ خرید ووچر جهت ارسال ۷۰۰.۰۰۰ تومان می باشد.

مترو دبی

29 دسامبر 2018مهدی فرهادیاطلاعات سفر, بلاگ

متروی دبی که در سال ۲۰۱۰ افتتاح شده است خدمات بسیار خوبی را ارائه می‌کند.
مترو دبی یک شبکه قطار بدون راهبر است، که بخشی از مسیر را روی زمین و بخشی را از زیر زمین عبور می‌کند.
مترو دبی دارای ۴ خط قرمز، سبز، آبی و بنفش است که توسط ۴۷ ایستگاه به هم متصل می‌شود. تمام ایستگاه‌ها دارای سیستم پیشرفته تهویهٔ هوا است.
خط سبز مترو دبی از منطقه دیره (Deira) و بور دبی (Bur Dubai) می‌گذرد. قطارهای مترو در ساعت شلوغی و اوج رفت و آمد، هر سه دقیقه یک‌بار و در دیگر زمان‌ها هر ۵ الی ۷ دقیقه یک‌بار وارد ایستگاه‌ها می‌شوند.
خط قرمز مترو مسیری حدود ۵۲ کیلومتر را از نزدیک فرودگاه بین المللی دبی به جبل علی (شهری بندری) و بازار مارینا طی می‌کند که تقریبا موازی با جاده شیخ زاید است و بیشتر مسیر خود را در طول خیابان شیخ زائد طی می‌کند.
خط سبز مترو مسیری حدود ۲۲/۵ کیلومتر را از منطقه آزاد فرودگاه دبی به شهر سلامتی دبی (Dubai Healthcare City) طی می‌کند.
ایستگاه تقاطع خطوط قرمز و سبز مترو دبی، در ایستگاه‌های میدان اتحاد (Union) و خالد بن الولید (Khalid bin al-Waleed)، نزدیک به مرکز خرید برجمان است.
مترو دبی جزء ارزان‌ترین خطوط متروی جهان پس از متروی تهران است.

ایستگاه های مترو دبی

1.ایستگاه مترو راشدیه (Rashidiya): ایستگاه راشدیه ایستگاه پایانی مترو دبی در قسمت شرق می باشد که روی خط قرمز واقع شده است. این ایستگاه در منطقه راشدیه دبی، نزدیک به فرودگاه بین المللی دبی و در قسمت غربی مردیف قرار گرفته است. ایستگاه راشدیه، پارکینگی با ظرفیت ۲۷۰۰ وسیله نقلیه دارد که برای مسافران مترو دبی رایگان می باشد. شماره ایستگاه متروی راشدیه، ۱۱ می باشد.

۲.ایستگاه مترو امارات(Emirates): ایستگاه امارات، روی خط قرمز مترو دبی واقع شده است و به طور مستقیم به دفتر مرکزی گروه امارات روی جاده فرودگاه که در نزدیکی فرودگاه بین المللی دبی می باشد، متصل است. شماره ایستگاه متروی امارات، ۱۲ می باشد.

۳.ایستگاه مترو ترمینال ۳ فرودگاه (Airport Terminal 3): این ایستگاه مترو دبی در خدمت مسافرانی است که از ترمینال ۳ فرودگاه بین المللی دبی، استفاده می کنند و روی خط قرمز مترو دبی قرار گرفته است. قطارهای ایستگاه ترمینال ۳ فرودگاه، شما را به مراکز گردشگری مهمی چون: مرکز خرید دبی مارینا، برج های دریاچه جمیرا دبی، مرکز خرید دبی مال، برج خلیفا، البرشا و مرکز تجارت جهانی دبی، می رساند. شماره ایستگاه مترو ترمینال ۳ فرودگاه، ۱۳ می باشد و مسافران می توانند به خط سبز مترو دبی تغییر مسیر دهند.

۴.ایستگاه مترو ترمینال ۱ فرودگاه (Airport Terminal 1): این ایستگاه در خدمت مسافرانی است که از ترمینال ۳ فرودگاه بین المللی دبی استفاده می کنند. این ایستگاه روی خط قرمز مترو دبی واقع شده است. قطارهای ایستگاه ترمینال ۱ فرودگاه، شما را به مراکز گردشگری مهمی چون: مرکز خرید دبی مارینا، برج های دریاچه جمیرا دبی، مرکز خرید دبی مال، آکواریوم دبی، برج خلیفا، البرشا و مرکز تجارت جهانی دبی، می رساند. شماره ایستگاه متروی ترمینال ۱ فرودگاه، ۱۴ می باشد. مسافران این ایستگاه همچنین می توانند به خط سبز مترو دبی، تغییر مسیر دهند.

۵.ایستگاه مترو GGICO:  این ایستگاه در منطقه قرهود دبی واقع شده است و روی خط قرمز مترو دبی می باشد. به شعاع کمتر از یک کیلومتر از این ایستگاه، نزدیک به شش هتل وجود دارد. شماره ایستگاه مترو GGICO، ۱۵ می باشد.

۶.ایستگاه مترو سیتی سنتر دیره (deira city centre): این ایستگاه روی خط قرمز مترو دبی و در نزدیکی سیتی سنتر دیره و سینما وکس قرار گرفته است. تعداد زیادی هتل در نزدیکی ایستگاه سیتی سنتر دیره واقع شده اند. همچنین فرودگاه بین المللی دبی نیز فاصله خیلی نزدیکی از طریق مترو با این ایستگاه مترو دبی دارد. شماره ایستگاه سیتی سنتر دیره ، ۱۶ می باشد.

۷.ایستگاه مترو الرقه (Al Rigga): ایستگاه الرقه روی خط قرمز مترو دبی قرار گرفته و از جمله ایستگاه های شلوغ مترو دبی می باشد. ایستگاه الرقه، بر جاده الرقه در منطقه دیره واقع شده است. مرکز خرید حمرین سنتر دبی نیز در نزدیکی ایستگاه مترو الرقه قرار گرفته است. شماره ایستگاه مترو الرقه، ۱۷ می باشد.

۸.ایستگاه مترو الاتحاد (Union): این ایستگاه هم یکی از شلوغ ترین ایستگاه های مترو دبی می باشد که هم به خط قرمز و هم خط سبز مترو دبی راه دارد. این ایستگاه در میدان الاتحاد در منطقه دیره قرار گرفته و فاصله کمی به خور دبی دارد. مرکز خرید الغریر دبی در نزدیکی این ایستگاه مترو دبی، واقع شده است. شماره ایستگاه مترو الاتحاد، ۱۸ می باشد

۹.ایستگاه مترو برجمان (BurJuman): این ایستگاه یکی از دو ایستگاه مترو دبی می باشد که روی خط سبز و خط قرمز قرار گرفته است. ایستگاه مترو برجمان، در منطقه بر دبی و محل اتصال خیابان شیخ خلیفه بن زاید و جاده خلید بن الولید می باشد. ایستگاه متروی برجمان در فاصله بسیار کوتاهی از مرکز خرید برجمان قرار گرفته است. شماره ایستگاه مترو برجمان، ۱۹ می باشد.

۱۰.ایستگاه مترو الکرامه (ABCD): این ایستگاه روی خط قرمز مترو دبی و در یکی از قدیمی ترین و متراکم ترین مناطق دبی قرار گرفته است. در گذشته نام ایستگاه الکرامه بود، اما در سال ۲۰۱۴ نام آن به ABCD تغییر کرد. در شعاع کمتر از یک کیلومتری این ایستگاه متروی دبی، نزدیک به ۹ هتل واقع شده است. شماره ایستگاه مترو ABCD، ۲۰ می باشد.

۱۱.ایستگاه مترو الجافلیه (Al Jafiliya): این ایستگاه روی خط قرمز متروی دبی قرار گرفته و محل قرارگیری آن در خیابان شیخ خلیفه بن زاید، مابین پارک زعبیل و منطقه الجافلیه می باشد. رستوران فیست در نزدیکی ایستگاه مترو الجافلیه که شماره آن ۲۱ می باشد، واقع شده است.

۱۲.ایستگاه مترو مرکز تجارت جهانی (World Trade Center): این ایستگاه روی خط قرمز مترو دبی و در خیابان شیخ زاید واقع شده است. از این ایستگاه مترو به فرودگاه بین المللی دبی، اتوبوس هایی وجود دارد که در نقاط دیگر دبی مانند مرکز خرید دبی و برج خلیفه هم ایستگاه دارد. شماره این ایستگاه مترو دبی، ۲۲ می باشد. هتل ها و رستوران های متعددی در نزدیکی ایستگاه مترو مرکز تجارت جهانی قرار گرفته اند.

۱۳.ایستگاه مترو برج امارات (Emirates Towers): این ایستگاه روی خط قرمز مترو دبی واقع شده است و در خیابان شیخ زاید قرار دارد. مرکز خرید بولوارد برج خلیفه فاصله ۴۰۰ متری این ایستگاه قرار دارد. شماره این ایستگاه متروی دبی، ۲۳ می باشد.

۱۴.ایستگاه مترو مرکز مالی (Financial Centre): این ایستگاه روی خط قرمز مترو دبی قرار گرفته و تعداد زیادی هتل در نزدیکی آن و در خیابان شیخ زاید وجود دارد. شماره ایستگاه مرکز مالی، ۲۴ می باشد و دارای رستورانهای بی شماری در اطراف آن است

۱۵.ایستگاه مترو برج خلیفه/ دبی مال (The Burj Khalifa/Dubai Mall): این ایستگاه روی خط قرمز مترو دبی قرار گرفته و در مرکز شهر دبی واقع شده است. از این جهت ایستگاه مترو دبی مال اهمیت زیادی دارد، چراکه در منطقه ای قرار گرفته که بسیاری از دیدنی ها و جاذبه های شهر دبی در آن جمع شده اند: برج خلیفه، مرکز خرید دبی مال، آبشار دبی و … . شماره این ایستگاه متروی دبی، ۲۵ می باشد.

۱۶.ایستگاه مترو بیزنس بی (Business Bay): این ایستگاه در جنوب دبی مال و در منطقه ای تجاری و روی خط قرمز مترو دبی قرار گرفته است. تعداد خیلی زیادی رستوران در حوالی این ایستگاه متروی دبی واقع شده است. شماره ایستگاه مترو بیزنس بی ، ۲۶ می باشد.

۱۷.یستگاه مترو بانک نور (Noor Bank): این ایستگاه روی خط قرمز مترو دبی واقع شده است. این ایستگاه در خیابان شیخ زاید و بین دو منطقه القوز و الصفا قرار گرفته است. شماره این ایستگاه متروی دبی، ۲۹ می باشد.

۱۸.ایستگاه مترو (First Abu Dhabi Bank): این ایستگاه روی خط قرمز مترو دبی و در خیابان شیخ زاید ما بین دو ناحیه القوز و ام الشیف واقع شده است. پارک طلاو جواهر دبی دقیقا چسبیده به ایستگاه می باشد. شماره این ایستگاه متروی دبی، ۳۱ می باشد.

۱۹.ایستگاه مترو مرکز خرید امارات مال (Mall of the Emirates): این ایستگاه روی خط قرمز مترو دبی و در خیابان شیخ زاید ما بین دو ناحیه البرشا و الصفوح واقع شده است. از جمله مراکز مختلف که نزدیک به این ایستگاه می باشند می توان موارد زیر را نام برد:

اسکی دبی، سینما وکس مرکز خرید امارات، مرکز خرید امارات مال و … . شماره این ایستگاه متروی دبی، ۳۲ می باشد.

۲۰.ایستگاه مترو شرف دی جی (Sharaf DG): این ایستگاه هم روی خط قرمز مترو دبی و خیابان شیخ زاید واقع شده است. فروشگاه ها و مراکز مختلف الکترونیکی در اطراف این ایستگاه قرار گرفته اند. شماره این ایستگاه مترو، ۳۳ می باشد.

۲۱.ایستگاه مترو شهر اینترنتی دبی (Dubai Internet City): این ایستگاه روی خط قرمز مترو دبی و در خیابان شیخ زاید ما بین دو ناحیه برشا هایتس و شهر اینترنتی دبی واقع شده است. رستورانها و هتل های متعددی در اطراف این ایستگاه مترو دبی قرار گرفته است. شماره ایستگاه مترو شهر اینترنتی دبی، ۳۴ می باشد.

۲۲.ایستگاه مترو نخیل (Nakheel): این ایستگاه در خیابان شیخ زاید و در حد فاصل شهر رسانه ای دبی و باشگاه گلف قرار گرفته است. ایستگاه متروی تخیل روی خط قرمز متروی دبی واقع شده است. شماره ایستگاه مترو نخیل ۳۵ می باشد.

۲۳.ایستگاه مترو مارینا دبی (Dubai Marina): این ایستگاه که با DAMAC هم شناخته می شود روی خط قرمز متروی دبی قرار گرفته و مرکز خرید مارینا مال در نزدیکی آن می باشد. سینما، رستوران و هتل های مختلفی در حوالی این ایستگاه متروی دبی با شماره ۳۶ واقع شده است.

۲۴.ایستگاه مترو دریاچه برج جمیرا (Jumeirah Lakes Towers): این ایستگاه هم بر خط قرمز مترو دبی واقع شده است که مراکز مختلف، رستورانها و هتل های متنوعی در اطراف آن قرار گرفته اند. شماره این ایستگاه متروی دبی، ۳۷ می باشد.

۲۵.ایستگاه مترو (Nakheel Harbour and Tower)  شماره ۳۹ در متروی دبی می باشد.

۲۶.ایستگاه مترو ابن بطوطه (Ibn Battuta): این ایستگاه بر خط قرمز متروی دبی و در نزدیکی مرکز خرید ابن بطوطه واقع شده است. شماره این ایستگاه مترو دبی ۳۹ می باشد.

۲۷.ایستگاه مترو انرژی (Energy): این ایستگاه که روی خط قرمز مترو دبی واقع شده است، یکی از چند ایستگاهی است که مسافران را به منطقه جبل علی می رساند. شماره ایستگاه مترو انرژی دبی ۴۰ می باشد.

۲۸.ایستگاه مترو دانوب (Danube): این ایستگاه مترو دبی نیز در منطقه صنعتی جبل علی قرار گرفته و بر خط قرمز متروی دبی حرکت می کند. شماره ایستگاه متروی دانوب دبی، ۴۱ می باشد.

۲۹.ایستگاه مترو (UAE Exchange): این ایستگاه، پایانه غربی خط قرمز متروی دبی می باشد، که در ناحیه جبل علی واقع شده و شماره آن ۴۲ می باشد.

۳۰.ایستگاه مترو اتصالات (Etisalat): این ایستگاه روی خط سبز مترو دبی قرار گرفته و در خیابان النهده ما بین دو ناحیه القوز و الطوار واقع شده است. این ایستگاه در شمال فرودگاه بین المللی دبی قرار گرفته است. شماره ایستگاه مترو اتصالات ۱۱ می باشد.

۳۱.ایستگاه مترو القوز (Al Qusais): این ایستگاه هم روی خط سبز مترو دبی، در خیابان النهده و بین القوز و الطوار قرار گرفته است و شماره آن ۱۲ می باشد.

۳۲.ایستگاه مترو (Dubai Airport Free Zone): از لحاظ موقعیت جغرافیایی با دو ایستگاه فوق در یک راستا می باشد. فاصله این ایستگاه از مترو دبی از Dubai Airport Free Zone حدودا ۸۰۰ متر می باشد. شماره این ایستگاه ۱۳ است.

۳۳.ایستگاه مترو النهده (Al Nahda): این ایستگاه بر خط سبز متروی دبی قرار گرفته و مرکز خرید البوستان در نزدیکی آن واقع شده است. شماره این ایستگاه مترو، ۱۴ می باشد.

۳۴.ایستگاه مترو استادیوم (Stadium): این ایستگاه که روی خط سبز مترو دبی قرار گرفته در فاصله کمی از استادیوم رشید می باشد. شماره این ایستگاه ۱۵ می باشد.

۳۵.ایستگاه مترو (Al Qiyadah): این ایستگاه در جاده الاتحاد و میان دو منطقه هورالعنز و الطوار واقع شده است. این ایستگاه بر خط سبز مترو دبی قرار گرفته و شماره آن ۱۶ می باشد.

۳۶.ایستگاه مترو ابوالهیل (Abu Hail): این ایستگاه که در خیابان صلاح الدین در هورالعنز، شمال فرودگاه بین المللی دبی قرار گرفته، بر خط سبز مترو دبی می باشد. شماره ایستگاه مترو ابوالهیل، ۱۷ می باشد.

۳۷.ایستگاه مترو ابوبکر الصدیق (Abu Baker Al Siddique): روی خط سبز و با شماره ۱۸ مترو دبی.

۳۸.ایستگاه مترو صلاح الدین (Salah Al Din): روی خط سبز مترو دبی و با شماره ۱۹ این ایستگاه در نزدیکی مرکز خرید الغریر و مرکز خرید ریف واقع شده است.

۳۹.ایستگاه مترو بنی یاس (Baniyas Square): ایستگاه مترو بنی یاس در منطقه دیره قرار گرفته و مرکز المنال و Naif Souk در فاصله نزدیکی از آن قرار گرفته اند. این ایستگاه هم روی خط سبز مترو دبی، با شماره ۲۱ واقع شده است.

۴۰.ایستگاه پالم دیره (Palm Deira): در نزدیکی این ایستگاه که روی خط سبز مترو دبی واقع شده، بازار طلا و حیات ریجنسی قرار دارد. شماره این ایستگاه ۲۲ می باشد.

۴۱.ایستگاه مترو الراس (Al Ras): این ایستگاه یکی از ایستگاه های خط سبز متروی دبی می باشد که در نزدیکی خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی، بازار طلا و ادویه واقع شده است. شماره آن ۲۳ می باشد.

۴۲.ایستگاه مترو ال قبیبا (Al Ghubaiba): این ایستگاه مترو دبی در نزدیکی سیتی سنتر الشندغه و ایستگاه اتوبوس ال قبیبا قرار گرفته. این ایستگاه در منطقه بر دبی روی خط سبز مترو دبی با شماره ۲۴ می باشد.

۴۳.ایستگاه مترو الفهیدی (Al Fahidi): این ایستگاه که در منطقه بر دبی ساخته شده، در نزدیکی موزه دبی، مرکز العین، مرکز الخلیج و … واقع شده است. ایستگاه متروی الفهیدی دبی روی خط سبز مترو دبی، با شماره ۲۵ قرار گرفته است.

۴۴.ایستگاه مترو عود میثا (Oud Metha): روی خط سبز متروی دبی با شماره ۲۷ در نزدیکی بیمارستان رشید.

۴۵.ایستگاه مترو شهر سلامت دبی (Dubai Healthcare City) :این ایستگاه در منطقه ام هریر دبی، با شماره ۲۸ و روی خط سبز متروی دبی واقع شده است. مراکز و دیدنی های بسیار زیادی در نزدیکی این ایستگاه قرار گرفته که از میان آنها می توانیم به موارد زیر اشاره کرد:

    مرکز خرید وافی دبی، خان مرجان، خور دبی، دلفیناریوم دبی یا پارک دلفین ها و …

۴۶.ایستگاه مترو الجداف (Al Jadaf): این ایستگاه مترو دبی با شماره ۲۹، بر خط سبز در منطقه الجداف قرار دارد.

۴۷.ایستگاه مترو خور (Creek): این ایستگاه در جنوبی ترین قسمت منطقه الجداف در نزدیکی خور دبی قرار گرفته است. اگر می خواهید به خور دبی بروید، این ایستگاه مترو دبی، نزدیک ترین ایستگاه می باشد که بر خط سبز متروی دبی قرار گرفته است. کتابخانه محمد بن رشید نیز در فاصله کمی از این ایستگاه با شماره ۳۰، واقع شده است.

مونوریل

مونوریل عظیم و بدون راننده پالم جمیرا، دبی مارینا را به پالم جمیرا متصل می‌کند. این مونوریل ۳ ایستگاه دارد. پالم، پارک الاتحاد و آتلانتیس آکواونچر. این سفر ۵ و نیم کیلومتری، تقریبا ۱۲ دقیقه طول می کشد و هزینه ی آن ۳۰ درهم برای بلیط دو طرفه است که باید نقدا پرداخت کنید. اگر خواستید از جزیره جمیرا به مترو بروید بعد از پیاده شدن در ایستگاه Gateway towers، در خیابان صفوح سوار واگن برقی هایی که طول این خیابان را طی می کنند شوید و خودتان را به مترو برسانید.

تراموا در دبی

تراموای دبی (سابقاً با نام صفوح ترام شناخته می شده است) یک تراموا است که در الصفوح دبی در امارت متحده عربی قرار دارد. این وسیله حدود ۱۴٫۵ کیلومتر در امتداد جاده الصوفوه از مارینای دبی تا برج العرب و فروشگاه امارات کشیده شده است. این ترام با ایستگاه برج های دریاچه ای دبی و ایستگاه مارینای خط قرمز متروی دبی عبور می کند و انتظار می رود تا دو ایستگاه دیگر نیز در آینده به این ترام اضافه شود. این ترام همچنین با مونوریل نخل جمیرا در ورودی جاده الصفوح متصل می شود.
بخش اول، خط ترامی است که ۱۰٫۶ کیلومتر طول دارد ۱۱ ایستگاه را به خدمت گرفته است که به طور تشریفاتی در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۴ افتتاح شد و این خط به طور رسمی برای خدمات رسانی به مردم باز شد.

کارت متروی دبی
کارت‌های مترو دبی نول کارت (Nol) نام دارند که شما می‌توانید انواع مختلف آن را خریداری کنید
۴ نوع کارت به رنگهای قرمز، آبی، طلایی و نقره ای(خاکستری ) وجود دارد.
هم چنین با خرید یک کارت نول و با استفاده از آن به دفعات می توانید برای یک سواری کوتاه مدت از ۱٫۸ درهم تا ۵٫۸ درهم گلد کلاس که دارای اینترنت رایگان نیز می باشند استفاده کنید.

 کارت قرمز

اگر به شکل توریستی قصد سفر به دبی را دارید و فکر می کنید بیشتر از ۱۰ دفعه از مترو دبی استفاده نخواهید کرد، نول کارت قرمز، انتخاب بهتری است. این کارت تا ۹۰ روز اعتبار دارد و همانطور که گفته شد، تا ۱۰ بار قابلیت استفاده دارد و می توانید برای یک منطقه از ۵ منطقه دسته بندی شده از آن ها استفاده کنید
از این کارت فقط برای اتوبوس یا مترو دبی می توانید استفاده کنید و استفاده هر دو آنها با نول کارت قرمز ممکن نیست.
و اگر تنها یک روز یک روز می‌خواهید با مترو جابه‌جا شوید، از کارت‌های قرمز رنگ یک‌روزه استفاده کنید. قیمت این کارت‌ها ۱۶ درهم و مدت اعتبار آن‌ها یک‌روزه است. بدون توجه به مسافت طی‌شده، به طور نامحدود در یک روز می‌توانید با این کارت از مترو استفاده کنید.
قیمت بلیط مترو دبی از نوع نول کارت قرمز ، از ۴ درهم برای یک منطقه و ۸.۵ درهم برای بیش از سه منطقه می باشد.

 کارت نقره ای

اگر بیش از ۱۰ بار در روز سفر می کنید بهتر است کارت های نقره ای را تهیه کنید، نول کارت نقره ای قابلیت شارژ تا ۵ هزار درهم امارات را دارد. با استفاده از این کارت می توانید علاوه بر مترو دبی، از دیگر وسایل نقلیه عمومی در دبی نیز مانند اتوبوس ها استفاده کنید. این نوع کارت بلیط، قابلیت استفاده نامحدود دارد و می توانید آن را از همه دفاتر فروش بلیط، دفاتر خدمات مشتری RTA و ماشین های فروش بلیط های حمل و نقل عمومی در دبی تهیه کنید.
قیمت بلیط مترو دبی از نوع نول کارت نقره ای، ۲۵ درهم می باشد که ۱۴ درهم آن اعتبار کارت شما می باشد و هزینه هر ایستگاه به این صورت می باشد که 3 درهم برای یک منطقه و 7.5 درهم برای بیش از سه منطقه می باشد.

 کارت طلایی

کارت طلایی برای کسانی است که به دنبال راحتی بیشتر و جایگاه های ویژه در وسایل حمل و نقل عمومی دبی می باشند و همچنین مشابه کارت های نقره ای با اعتبار 5ساله و قابل شارژ و استفاده از خدمات مانند وای فای رایگان در کابین مخصوص می باشد.
قیمت بلیط مترو دبی از نوع نول کارت طلایی، از ۸درهم برای یک منطقه تا ۱۷ درهم برای بیش از سه منطقه می باشد.

کارت آبی

کارت آبی مناسب دانش آموزان، سالمندان و شهروندان مقیم امارات می باشد.
قیمت بلیط مترو دبی از نوع نول کارت آبی ۱.۵ درهم برای یک منطقه و ۳.۷۵ درهم برای بیش از سه منطقه می باشد.

واگن بانوان مترو دبی

جالب است بدانید که در مترو دبی واگنی مخصوص بانوان و کودکان در نظر گرفته شده است، که اگر اشتباه سوار آن شوید، جریمه خواهید شد. برای اینکه بتوانید واگن مناسب را انتخاب کنید بهتر است به علائمی که روی زمین در مقابل درب‌های قطار مترو وجود دارد توجه کنید.

نکتهسوار شدن در واگن خانم‌ها برای بانوان و کودکان اجباری نیست، این امکان تنها برای راحتی بیشتر آن‌ها در نظر گرفته شده است و بانوان می‌توانند از واگن‌های معمولی نیز استفاده کنند.

ساعات کاری مترو دبی 

متروی دبی، از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۵ صبح تا نیمه شب (ساعت ۱۲ شب) فعال است.
بیشترین ساعت کاری مترو دبی، پنجشنبه ها می باشد که تمام ایستگاه های مترو از ساعت ۵ صبح تا ۱ بعد از نیمه شب، فعال می باشند.
اما جمعه ها، ساعت کاری مترو دبی از دیگر روزهای هفته کمتر می باشد. ایستگاه های مترو دبی، جمعه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۱ بعد از نیمه شب، آماده خدمت رسانی به مسافران هستند.
توجه داشته باشید که اطلاعات بالا مربوط به ساعت کاری خط قرمز مترو دبی می باشد. البته ساعت کاری خط سبز مترو دبی نیز همین می باشد با این تفاوت که روزهایی که خط قرمز از ساعت ۵ صبح آغاز به کار می کند، خط سبز مترو دبی، از ساعت ۵:۳۰ صبح به راه می افتد.
البته ساعت کاری خطوط مترو دبی، تا قبل از سال ۲۰۱۷، محدود تر از این روزها بود. برای مثال قطارها در صبح، سی دقیقه تا نیم ساعت، دیرتر حرکت می کردند.

قوانین مترو دبی

موارد مهمی که باید بدانید این است که مترو دبی دارای قوانین منحصر به فرد خود می باشد که در زیر قوانین و جریمه های عدم توجه به آن را ذکر می کنیم تا دچار مشکل نشوید :

 ورود حیوانات به جز سگ راهنما برای افراد نا بینا 100 درهم
تف کردن و هر کاری که باعث کثیفی استگاه ها و قطار شود 200 درهم
کشیدن سیگار در ایستگاه ها و واگن ها 200 درهم
استفاده از کارت های تاریخ گذشته و یا ارائه ندادن کارت موقع ورود 200 درهم
استفاده از کارت جعلی 500 درهم
خوردن و آشامیدن در اماکن ممنوع ، ورود به واگن زنان و واگن گلد بدون داشتن کارت مربوطه 100 درهم
خوابیدن در مکان های ممنوعه 300 درهم
هر گونه آسیب به وسایل مترو 2000 درهم
حمل وسایل ممنوعه از جمله اسلحه ، چاقو ، نوشیدنی های الکلی از 100 تا 2000 درهم

 

 

نظرات کاربران

10 پاسخ به “مترو دبی”

 1. حمید خوشبختی گفت:

  برای سه نفر باید سه کارت تهیه کنیم ؟

 2. شیما گفت:

  سلام.ببخشید شما نوشتید مشروبات الکلی ممنوع هست…یعنی اکه از فری شاپ فرودگاه مشروب تهیه کنیم و در چمدون بذاریم نمیتونیم تا با مترو تا هتل ببریم؟؟ جریمه میشیم!

 3. شیما گفت:

  سلام.اگه از فرودگاه مشروب بخریم و بخوایم با مترو به هتل ببریم تو مترو جربمه میکنن؟؟

 4. مهیار گفت:

  با سلام
  1-این کارت ها رو وقتی به فرودگاه دبی رسیدیم از کجا میتونیم تهیه کنیم؟
  دستگاه هوشمند خورپرداز داره تو فرودگاه یا باید از باجه که شخص داخلش هستش بخریم؟
  2-داخل فرودگاه اینترنت رایگان هستش که نیاز شد از اپیلیکیشن کریم استفده کنیم؟

 5. میترا گفت:

  سلام مجدد.میشه بفرمایین در پایان سفر با کارت مترو نقره ای مترو دبی که هنوز مبالغی شارژ داره چه میشود کرد؟آیا مثل استانبول کارتها رو میشه پس داد و باقی مانده شارژ رو پس گرفت؟

  • کیوان نصرتی گفت:

   سلام
   بله میتونید در مراکز تهیه نول کارت با شرایط زیر عودت بدین:
   کسیر ۲.۵٪ کارمزد یا ۵ درهم (هر کدوم بیشتر شد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *